Kirjeldus
Värav Kambodžasse avab meile Siem Reap’i linna ja ta ümbruse. Minu jaoks on see kõige ägedam piirkond Kambodžas üleüldse…
Niisiis, avastamist on ootamas ANGKOR – iidse Khmeeri Impeeriumi pealinn. Keskajal oli Angkor maailma suurim asum. Paljude templite, paleede, terasside, alleede ja hiiglaslike basseinidega superlinn, kuid 15.sajandil vajus ta mitmetel põhjustel unustuse hõlma ja uppus džunglisse. Aeg möödus ja alles mitmeid sajandeid hiljem taasavastati Angkori templid. Just templid, sest need olid ehitatud erinevalt teistest hoonetest, vaid kivist. Tublid arheoloogid ja restauraatorid üle maailma on oma taastamistöödega selle ajast ja vihmametsast puretud maailmapärandi meieni toonud õnneks väga truupäraselt ja ma olen tänulik, et tänapäeval on võimalik näha, mida tolleaegsed kuningad ja usk suutsid luua. Minul jäi Angkori templeid avastades suu päris pikaks ajaks ammuli, päriselt ka:).
Angkori templite avastamiseks olen välja valinud mind enim kõnetanud meistriteosed ja me külastame neid nende “parimatel” külastusaegadel. Nii, et mõnda templit külastame vaid päikesetõusu ja/või -loojangu vaatamiseks ning mõnda külastame isegi paar korda. Ja seda kõike parema tunde ja miks mitte, ka ilusamate fotode saamiseks.
Kuid see pole veel kõik. Nagu ennist kirjutasin, siis tegelikult jääb meil küllaldaselt aega, et näha teisigi toredaid ja avastamistväärt kohti –
TONLE SAP
See looduse fenomen on minu arvates Siem Reap’i piirkonna teine pärl. Igal aastal mängib selle järve veetase muutumismängu. Sügiseti saab Tonle Sap’ist hiigeljärv, muideks pindalalt Kagu-aasia suurim, kuid kevadeks kaotab ta oma suursugususest 6-7 korda. Peasüüdlane selles tõusus ja languses on Mekongi jõgi. Aga lähemalt juba rännakul…
Tonle Sap’i järve on kõige ägedam minna kaema just kevadeti (märts-aprill), sest siis on näha selle järve kõige drastilisemad muutused ehk paljastuvad kohalike majade “vundamendid” ja järve ümbritsevad jämedad Raing’i puud (magevee mangroovid). Ühesõnaga, päris sürr-maailm.
Järvega tutvumiseks planeerin ca pool päeva. Tonle Sap’i paadiretk ise kestab küll 2-3tundi, kuid teel järvele, mis jääb linnast paarikümne km kaugusele, saame kogeda päris kohalikku elu, mis samuti on kogemus omaette…
SIEM REAP’i TURUELU …
Khmeerid, sarnaselt tailastele, on samuti turusõltlased. Seega kohalikke turge leiab igast linnajaost ja erand pole selles ka meie rännaku põhipaik Siem Reap. Kambodža turud on väga ägedad. Näiteks üheks iseärasuseks on sealsed turuletid. Kõik mis lettidel, on suuresti sama, mis Taimaal… Aga lahedaks iseärasuseks on see, et 99% Kambodža turumüüjatest on end sisse seadnud leti peale, otse oma oma armsate juurikate, kanade, kalade, jt turukaupade keskele.
… ja KHMEERI KÖÖK
Alusatan sellest, et Tai toidumaailm on minu maitsele meelepärasem ja nauditavam. Kuid need üksikud Kambodža vahelepõiked on saamas väga huvitavateks toiduretkedeks. Sealsed toidud on ju paljuski võõras ja see ongi selle juures äge! Nii, et kui Sulle meeldib ka kõike proovida ja katsetada, siis tere tulemast klubisse:). Minu lemmikud on Kambodža tänavatel ringi uitavad POP-UP söögitädid. Sõna otseses mõttes on tal kogu “resto” kooguga õla peal. Nagu tuleks kaevult… Ja kui keegi soovib einestada, siis laob ta oma potid, pannid, vaibad, toolid laiali ja HEAD ISU.
Rännaku kestvus: 4päeva ja 3ööd.
See reis viib meid siis rändama Kambodža hiilgeaja radadele. Lähtepunktiks on Siem Reap’i nime kandev Kambodža linn. Rännakud toimuvad oktoobris, novemberis (siis on Tonle Sap pilgeni täis) ja märtsis, aprillis (siis peaaegu tilgatu) ning algavad pühapäeviti 10-11 vahel Prantsuse kvartalist ja lõpeb neljanda päeva hommikul peale hommikusööki, kui võtan suuna meie hotellist Siem Reap’i lennuväljale.
Rännakud toimuvad, kui grupi suuruseks kujuneb vähemalt 6in. Kui Teid on vähem kui 6 (näit. 2), siis palun saada sobiliku toimumisajaga TRIPiSOOV!. Saan hakata soovitud kuupäeva reklaamima ning ehk õnnestubki meil rändama minna:).
¹⁻² Bangkokis olijad ja Phuketil puhkajad saavad samuti liituda! Edasi-tagasi lennupilet jääb tavaliselt vahemikku 100-230€. Kõik sõltub ajast ja saadavusest.
NB! Phuketi lennujaama transfeerid võtan enda kanda.
Hind sisaldab:
– Sinu Siem Reap’i hotelli pick-up’i ja drop-off’i;
– kõiki maa- ja veepealseid transporte vastavalt programmile;
– Angkori piirkonna avastamisretke;
– paadiretke postidele ehitatud kalurikülla Tonle Sap’i järvel;
– Retke Kuleni mägedes asuvasse rahvusaparki;
– Siem Reap’i linnatuuri koos kohalike turgude uudistamisega;
– majutust 1-le kaheses toas;
³ Kui reisid üksinda või reisiseltskond on paaritu arvuga, siis lisa oma tellimusele ka ÜKSINDA TOAS lisatasu. Lapsele 0-10 ei pea lisama, sest magab vanematega ühes voodis.
– 3 lõunasööki/3 hommikusööki/3 õhtusööki;
Kambodža köök on avastamist väärt. Seega pane end valmis:).
– rahvuspargi- ja Ankgkor Wat’i piirkonna sissepääsulubasid;
– joogivett;
– pluss piiramatus koguses EMOTSIOONE:).
Hind ei sisalda Kambodža turistiviisat. Hind piiril $30.
Piiril viisat taodeldes on vaja esitada ka 3x4cm foto. Kui pole, siis $2 eest tehakse passipildist koopia.
NB! Lapsed tripile kaasa…
Siin pead ise otsuse vastu võtma. Mina saan hakkama.
Sinu pagas:
Iga rändaja saab kaasa võtta ainult käsipagasi!!! Lubatud on 1kott max 7kg +käe- või fotoaparaadikott. Kui reisid suurema pagasiga, siis teata sellest. Mõtleme midagi välja…
Soovitused:
Kaasa võtke paar komp. vahetusriideid (naistel lisaks templite külastamisteks rätik/sarong), lisaks plätudele ka kinnised jalanõud, ujumisriided, hügieenitarbed, päiksekreem ja -prillid ning kindlasti fotokas.
Arvesta ka sellega, et Kambodžas kehtib USA dollar (USD). Kui alustad seda rännakut Taimaalt, siis siin on väga vähestes kohtades võimalik saada dollareid. Seega vaheta vähemalt viisaraha $30 juba Eestis ära.
Ilusaid Kambodža mälestusi soovides,
Jens paradiisisaarelt
Sinu Kambodža reisijuht
Kerli –
Trip Kambodžasse oli imeline! Kohtumiseni järgmistel trippidel.
Kerli ja Tõnn
Lauri –
No ikka võimas! Jens tegi meile jälle unustamatu reisi. Iga päev erinev söögielamus, mõnus majutus, templeid ja turistivabu paiku. Jens leidis ka hea inglise keelega kohaliku giidi kes kohalikku eluolu ja ajalugu rääkis. Ja nagu ikka Aasias pead alati olema valmis ka üllatusteks – need teevadki reisi huvitavaks :)
Jens paradiisisaarelt –
Kagu-Aasia pärl!